Son Haberler
İstanbulun gezilecek yerleri

İstanbulun gezilecek yerleri

Ramazan Bayramının gelmesiyle tatili İstanbul da geçiriyorsanız eve kitli kalmakta istemiyorsanız kendinizi İstanbul sokaklarına bırakabilirsiniz. Gerçi biraz gürültülü sokaklar olsa da İstanbul dünyanın en güzel şehri. Güzel olduğu kadar da büyük bir şehir olan İstanbul da nerelerde gezeceğim düşüncesine dalıyor insan genelde. Size naçizane birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Üsküdar Meydan

 

Anadolu yakasında Üsküdar gibi duru bir güzellik İstanbul’un çoğu yerinde yoktur.

Sabah kahvaltısını Üsküdar da sahil kenarında yapabilirsiniz.

Kahvaltıdan sonra kız kulesine doğru bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Oltanızı yanınıza aldıysanız balık tutma zevkini yaşayabilirsiniz.

oltayla-balık

Kız kulesinin tam karşısında denize sıfır oturma alanları vardır oralarda bir çay gibisi yoktur. Eğer dilerseniz kız kulesi içerisinde de çay içebilirsiniz. Kız kulesine giden motorlara binmek gerekiyor. Bu biraz masraflı olabilir.kız-kulesi-karşısı

Kız kulesindeki kısa molamızdan sonra tekrar Üsküdar meydanına geri dönüyoruz. Üsküdar merkezde eğer türbeleri gezmek isterseniz (Aziz Mahmud Hüdâyî Efendi Türbesi, Beyazizâde Ahmet Efendi Türbesi ,Şeyhülislam Arif Hikmet Beyefendi Haziresi,Cenned Efendi Türbesi) ve daha birçok türbeyi bulabilirsiniz.

aziz-mahmud-hudayi

Üsküdar dan kalkan tur motorlarıyla deniz turu yapabilirsiniz. 1 saat civarı denizi gezdiriyorlar. Bence denemelisiniz.

Buralar olmaz Avrupa yakasına geçelim derseniz Üsküdar’dan kalkan vapurla Eminönü’ne gidebilirsiniz. Eminönü’ne giderken vapurda çay ve simit keyfi çok farklıdır.

uskudar

Eminönü ne indiğinizde sağ köşeden Mısır Çarşısına (Yeni Çarşı, Valide Çarşısı) yanında da Yeni Cami ye ulaşabilirsiniz. Mısır çarşısı turistlerin ve İstanbulluların gezmeyi sevdiği büyük bir çarşıdır.

mısır-çarşısı

Fiyatları uygundur. Tabi siz yine de fiyatını sormadan almayın.Mısır çarşısından çıktıktan sonra Mahmutpaşa da giyim üzerine alışverişler yapabilirsiniz.Daha sonra Cağaloğlu yokuşuna tırmanmaya başlayabilirsiniz. Kitapçıların ve yayınevlerinin bol olduğu bölgedir.

misir_carsisi_ilk

Cağaloğlu’nu tırmandıysanız  Soldan devam edin biraz aşağısında tramvay yolunu takip edin sizi tarihin sergilendiği bölgeye götürecek Sultanahmet meydanına.Sultanahmet meydanında (Topkapı sarayı, Ayasofya, Yeraltı sanıcı, Sultanahmet camisi, Gülhane Parkı ) bulunmaktadadır.

topkapisarayi

Size tavsiyem ilk önce Sultanahmet camisini gezin sonrasında Topkapı sarayını gezin. İlk önce Topkapı sarayına girerseniz çıktığınızda yorgunluktan başka yerleri gezmek istemeyeceksiniz.

sultanahmet-cami

Topkapı sarayına giderken öğrenci iseniz öğrenci kimliğinizi yanınıza alın büyük indirim var müze kartında.

sultanahmet_meydan

 

Şimdilik İstanbul un kısa turu bu kadar sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle.

 

Ramazan Bayramının gelmesiyle tatili İstanbul da geçiriyorsanız eve kitli kalmakta istemiyorsanız kendinizi İstanbul sokaklarına bırakabilirsiniz. Gerçi biraz gürültülü sokaklar olsa da İstanbul dünyanın en güzel şehri. Güzel olduğu kadar da büyük bir şehir olan İstanbul da nerelerde gezeceğim düşüncesine dalıyor insan genelde. Size naçizane birkaç öneride bulunmak istiyorum.   Anadolu yakasında Üsküdar gibi duru bir …

Review Overview

User Rating: 4.7 ( 1 votes)
0

Hakkında dvd

Bir yorum

  1. çok güzel bişey bu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Scroll To Top

Powered by WP Robot